Ekonomi

Yastığının altında altın olanlar dikkat! Bankalarda hareketlilik başladı

Depremin ardından vatandaşların yastık altındaki birikimleri de enkaz altında kaldı, hatta valizler dolusu altın ve döviz görüntüleri bile çok konuşuldu.

VATANDAŞ TERCİHİ İNCELEDİ

Bu olayın ardından birikim sahipleri yastık tercihlerini gözden geçirmeye başladı. Bu kapsamda 11 ili vuran deprem felaketinin ardından yastık altında tutulan altın ve dövizlerin bir kısmının bankalara yatırılmaya başlandığı belirtildi.

YASTIK ALTINDA NE KADAR ALTIN ​​VAR?

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Dünya Altın Konseyi verilerinden elde edilen bilgilere göre Türkiye’de yastık altında 5-6 bin ton altın olduğu belirtiliyor.

Geçmişte bu banka dışı kuruluşların sisteme dahil edilmesi için ekonomi yönetimi tarafından çok sayıda kampanya düzenlenmiştir. Bu kampanyalar ile bazı varlıklar sisteme dahil oldu ancak istenilen seviyeye bir türlü ulaşamadı.

AFETTEN SONRA VATANDAŞLAR BURAYA GİDİYOR

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından 195 milyar 477 milyon dolar olan bankalardaki döviz hesaplarının büyüklüğü, 17 Şubat’ın prestijiyle 190 milyar 520 milyon dolara geriledi. Yani DTH’lerde (Döviz Mevduat Hesabı) yaklaşık 5 milyar dolar azalma oldu.

Bu düşüşün 3,1 milyar doları yurt içi yerleşik bireysel tasarruf sahiplerinden kaynaklanmıştır.

Yastık altına gelen dövizin büyük kısmının DTH hesaplarından çok kiralık kasalara veya Döviz Korumalı Mevduatlara (KKM) yönlendirildiği söyleniyor.

KAYNAK: DÜNYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu