Ekonomi

Wall Street liderleri jeopolitik gerilimlerin ortasında potansiyel küresel durgunluk konusunda uyarıyor

JPMorgan (NYSE: JPMorgan, Wall Street’in önde gelen isimlerinden biri). JPM ) Başkan Jamie Dimon ve BlackRock CEO’su Larry Fink yakın zamanda küresel bir durgunluk potansiyeli hakkındaki endişelerini dile getirdiler. Bu endişeler artan jeopolitik gerilimlerden, özellikle İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmalardan ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanıyor.

Sunday Times’a verdiği röportajda Dimon, mevcut küresel durumu “korkutucu ve öngörülemez” olarak nitelendirdi ve bu jeopolitik krizlerin, ABD’deki güçlü ekonomiye rağmen dünya çapında bir ekonomik gerilemeyi tetikleyebileceğini vurguladı.

Ekonomistler de benzer kaygıları dile getirerek, Orta Doğu’daki çatışmaların enerji fiyatlarının yükselmesine ve küresel anlamda tüketici güveninin azalmasına neden olabileceğine dikkat çekti. Bu tür korkuların artmaya devam etmesi halinde hem Avrupa’da hem de ABD’de resesyon ihtimalinin ciddi oranda artacağı uyarısında bulunuyorlar.

Wall Street liderlerinin bu uyarıları, devam eden jeopolitik krizlerin potansiyel ekonomik etkilerinin altını çiziyor. Bu sorunlar bir an önce çözülmezse dünya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en önemli krizin eşiğinde olabilir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

saimbeyli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu