Yaşam

Üniversiteler Bahar Döneminde Hibrit Eğitime Devam Edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanGeçen hafta yapılan açıklamada KYK yurtları depremzedelere verildi. misafirhane olaraküniversitelerde eğitime bu sürenin sonuna kadar uzaktan eğitimle devam edileceğini duyurdu.

Bu kararın ardından Yüksek Öğretim Kurulu da resmi bir açıklama paylaşarak uzaktan eğitimin ‘uygun’ olduğuna değindi. az sonra yeni bir açıklama yapan YÖK Başkanı Erol Özvar, bahisle ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

YÖK Başkanı Erol Özvar: Üniversiteler bahar döneminde uzaktan eğitime, nisan ayından itibaren ise hibrit eğitime devam edecek

YÖK Başkanı Özvar’ın açıklamalarına göre Türkiye’deki tüm örgün öğrencilerin yüzde 15’i deprem bölgesinde ikamet ediyor veya okuyor. Deprem bölgesinde yer alan üniversitelerde yıkılan kampüs binaları bulunmamakla birlikte ağır hasar gören bazı binalar bulunmaktadır. Özvar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • 2022-23 akademik yılı bahar dönemi, 20 Şubat 2023 Prestijiyle ‘uzaktan eğitim’ ile başlayacak. Alınan kararlar Nisan ayı başından itibaren gözden geçirildi ve uzaktan eğitimin yanı sıra yüz yüze eğitime geçildi. hibrit eğitim de uygulanabilir. Uygulamalı programlarda öğrenciler eğitimlerine yüz yüze devam edeceklerdir.
  • Depremden etkilenen illerde oturanlar veya birinci derece yakınları bu illerde ikamet ediyorsa birinci derece yakınlarının ikametgahına veya bulundukları illerdeki üniversitelere başvuru yapabilirler. eşdeğer bölümde özel öğrenci onlar yapabilir. Ayrıca deprem bölgesindeki öğrenciler talep etmeleri halinde bahar döneminde kayıtlarını dondurabilecekler ve bu azami öğrenim süresinden düşülecek.
  • Deprem bölgesindeki üniversiteler, işbirliği için bölge dışındaki üniversitelerle eşleştirildi:
     

Detaylar geliyor…

YÖK’ün konuya ilişkin ilk resmi açıklaması şu şekilde oldu:

Kahramanmaraş merkezli Deprem felaketinin ülke genelindeki etkileri nedeniyle Yükseköğretim Kurulu tarafından 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılının uzaktan eğitimle tamamlanmasına karar verildi. Uzaktan eğitimin detayları, bu kapsamda alınması gereken önlemler, tıp, diş hekimliğiSağlık programları, staj ve işyeri eğitimleri vb ayrı ayrı değerlendirilerek önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

vize-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu