Haber

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk, İran’da gerçekleştirilen infaza tepki gösterdi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İran’ın protestolar sırasında tutuklanan bir kişiyi infaz etmesinin “çok rahatsız edici” olduğunu söyledi.

BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında Türk, Tahran’ın bu infazla hükümet karşıtı gösterileri bastırmayı amaçladığını söyledi.

Türk, “İran’ın bu idam cezasını infaz etmesi, açıkça protestocuların geri kalanı üzerinde caydırıcı bir etki yaratacak şekilde tasarlandı” dedi. Yetkililerle birlikte bu bahsin takipçisi olacaklarını söyledi.

İran’daki infazların çok rahatsız edici olduğunu vurgulayan Türk, İran makamlarına idam cezasının kaldırılması için bir an önce moratoryum kurulması, protestolar nedeniyle tutuklanan tüm göstericilerin serbest bırakılması ve idam cezasının kaldırılması çağrısında bulundu.

İran’da Muhsin Shikari’nin idamı

Muhsin Şikari, İran’da dün düzenlenen Mahsa Emini protestolarıyla ilgili idam edilen ilk göstericiydi.

Ülkede yaklaşık 3 aydır devam eden gösterilerle temas halinde olan 11 kişi idam cezasına çarptırıldı.

Devrim Mahkemeleri tarafından verilen ölüm cezalarının Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gerekiyor. Yargı Başkanı Gulam Hussein Muhsini Ejei, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada, idam cezasına çarptırılan bazı kişilerin cezalarının onaylandığını ve yakında infaz edileceklerini söyledi.

İran Ceza Kanunu’na göre “kamu düzenini bozmak, fitne çıkarmak ve devlete savaş açmak” amacıyla hata yapanlar ölüm cezasıyla yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu